پیوند1

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

 مسئول : مرضیه آناهید

پست: سرپرستار

مدرك تحصيلي: لیسانس پرستاری

داخلی: 4010

پست الكترونيك:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


معرفی بخش پيوند کبد بیمارستان منتصریه :

بخش پيوند کبد واقع در طبقه سوم بيمارستان تحت عنوان جراحي 2 زير نظر دکتر توتوني قرار دارد.

پيوند کبد داراي 10 اتاق که شامل:

انبار،اتاق پزشک ،آبدارخانه،رختکن و 4 اتاق بيمار که داراي 3 اتاق دو تخته و يک اتاق 3 تخته که کلا 9 تخت در اختيار بيماران قرار دارد.

در اين بخش بيماران ترخيص شده ازICU که تحت جراحي کبد و عمل پيوند کبد قرار گرفته اند  بستري مي شوند.                            

   

که به کمک امکانات  و تجهيزات مدرن و پرسنل  مجرب از نزديک تحت نظر و مراقبت هستند.هر تخت بيمار شامل کپسول  اکسيژن و ساکشن مرکزي و سيستم احضار پرستار است که مانيتور سيستم احضار در ايستگاه پرستاري قرار دارد و داراي قابليت ارتباط دو طرفه بين پرستار و بيمار بوده.

،و کليه داروها مي باشد.ECG اتاق کار پرستاري مجهز به دستگاه الکتروشوک ، ساکشن پرتابل ، ترالي اورژانس ، پالس اکسيمتري ،ترازو ،

جهت کنترل عفونت بخش به اتاق کثيف و تي شويي مجهز است.

به صورت شبانه روزي  پزشک مقيم در بخش ساکن بوده تا جهت اقدامات درماني سريع در دسترس باشد .

بخش پيوند کبد  با بهره گيري از پزشکان و پرسنل مجرب وتجهيزات مدرن آماده ارائه خدمات درماني و مراقبت و درمان بيماران

مي باشد.

زمانی که به هر دلیلی عملکرد کبد دچار اختلال شود و این اختلال برگشت پذیر نباشد پیوند کبد مطرح می شود. در اغلب موارد کبد پیوندی ازشخصی که دچار مرگ مغزی شده و بستگان وی با اهداء اعضا ء موافقت کردند ، تامین می شود اما کودکانی که دچار نارسائی مزمن کبدی می شوند و نیاز به پیوند کبد دارند می توانند از والدین خود یا فامیل درجه یک کبد دریافت کنند. درچنین شرایطی بعداز تعیین گروه خونی والدین و کودک سازگاری آنها با هم از نظر عروقی ، والدین بررسی بیشتری می شوند و قسمتی از کبد والد به کودک پیوند زده می شود. بعداز گذشت مدتی کبد اهدا کننده به اندازه طبیعی بر می گردد و این به دلیل خاصیت دوباره بازسازی شدن بافت کبد است .

 

عوارض :

چون در پیوند کبد از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن استفاده می شود ، گیرندگان پیوند کبد در معرض ابتلا به عفونت و برخی از بدخیمی ها هستند علاوه بر موارد ذکر شده ممکن است بافت پیوندی دچار پس زدگی شود.

برای پیش گیری از بروز عوارض مطرح شده ، آزمایشات کامل فیزیکی برای تشخیص و درمان مواردی که می تواند پس از عمل پیوند ، سبب بروز مشکلاتی دربیمار شود ، انجام می گیرد. پس از پیوند، تغییر در آزمایش های کبدی و انعقادی خون و با دقت بیشتر نمونه برداری از کبد پیوندی ، پس زدگی کبد را مسجل می کند.

 

توصیه های لازم به بیمار :

گیرنده پیوند کبد باید بداند که پیوند یک درمان حمایتی است و برای حفظ شرایط مطلوب پس از پیوند ، رعایت توصیه های تیم درمان بسیار حیاتی است . آگاهی از نحوه مصرف داروها و اهمیت مصرف مادام العمر آنها ، پی گیری درمان در ویزیت های از قبل تعیین شده ، رعایت بهداشت فردی و بهداشت محیط و تلاش برای بازگشت به سطح طبیعی کار و فعالیت از جمله مواردی است که باید مدنظر قرار گیرد .

 

تخصص مربوطه :

پزشکان و متخصصان گوارش و کبد و جراحان پیوند