درباره بیمارستان

بسمه تعالي


يا من اسمه دواء وذکره شفا
با حمد وسپاس خداي منان که بر ما منت گذاشته وفرصت و توفيق خدمتگزاري به بهترين بندگان خود را به ما عنايت فرموده است .
بیمارستان منتصریه را باید قدیمی‌ترین مریض‌خانه مدرن مشهد بدانیم که توسط یک ایرانی ساخته شد و همچنان مشغول کار است. این بیمارستان  یکی از مراکز درمانی مهم مشهد در اوایل دهه 1300 خورشیدی بود. «محمدحسن میرزا منتصرالملک» از رجال خیّر خراسان، که موقوفات متعددی از خود به یادگار گذاشته است، در زمان حیاتش، چند پارچه از املاک خود را که در جلگه کاشمر و مه‌ولات قرار داشت، به همسر خود بانو «رابعه خانم احترام‌السلطنه»، «صبیه محمد میرزا» واگذار و با وی شرط کرد که از محل فروش این املاک، در مشهد مریض‌خانه‌ای بسازد. «احترام‌السلطنه» نیز، پس از درگذشت شوهرش، با فروش املاک مذکور، در سال 1297 خورشیدی، زمینی به مساحت حدود 3600 متر، در حاشیه خیابان جنت خرید و بیمارستانی به نام «منتصریه»، به یاد همسر مرحومش بنا کرد. به موجب وقف‌نامه تنظیم شده، تولیت بیمارستان و بقیه املاکی که وقف این مکان شده است، مادام‌العمر در اختیار «احترام‌السلطنه» قرار داشت و پس از او، تولیت بیمارستان به تولیت آستان قدس رضوی واگذار می‌شد. پس از احداث بنای بیمارستان، «احترام‌السلطنه» اداره امور آن را به برادرش «اسدا...میرزا قهرمان»، واگذار کرد.  این بیمارستان 40 تختخوابی بود. به مرور زمان، فرسودگی بنا باعث شد تا در سال 1343خورشیدی، ساختمان اولیه را تخریب و بنای دیگری را جایگرین آن کنند.
 
مرکزآموزشي،پژوهشي ودرماني منتصريه در محدوه مرکزي شهر مشهد مقدس (خیابان جنت) واقع شده است .ساختمان اين مرکز که جديدالاحداث ميباشد توسط آستانقدس رضوي ساخته شده است ودر آذر ماه سال ١٣٨٩ در اختيار دانشگاه علوم پزشکي مشهد قرارداده شده است .اين ساختمان که بسياز زيبا ميباشد درزميني به مساحت حدود ٣٢۰۰ متر مربع وبا زير بناي حدود ٩٢۰۰ متر مربع ودر شش طبقه احداث شده است.
پس از واگذاري ساختمان مذکور ، برنامه ريزي جهت تجهيز وبهره برداري ، بعهده دانشگاه علوم پزشکي مشهد مقدس بوده است که از همان ابتداي واگذاري مسئولين ارشد دانشگاه اين موضوع را با اولويت در دستور کارخود قرارداده اند.ابتدا توسط مسئولين ارشد دانشگاه ماموريت اين مرکز فعاليت در زمينه پيوند اعضا ودياليز تعيين شده وسپس با حمايت هاي همه جانبه فعال نمودن بيمارستان با جديت پيگيري شده است .مويد اين مدعي اين است که علي رغم عدم چارت سازماني نيروي انساني اين بيمارستان به نحو مطلوب تامين گرديده و با وجود عدم رديف اعتباري براي اين مرکز اعتبار لازم نيز تامين و در مدت کمتر از يک سال مرکز مذکور مورد بهره برداري قرار گرفته است.(بخش همودياليز اين بيمارستان از ابتداي آذز ماه ٩۰ پذيزش بيمارداشته ودر ١٩ بهمن ماه ٩۰ اولين عمل پيوند کليه در اين بيمارستان انجام شده است.
اينک اين بيمارستان بعنوان مرکز پيوند اعضا ودياليز در حال فعاليت بوده وبا داشتن بخشهاي آورژانس،کلينيک تخصصي وفوق تخصصي ، آزمايشگاه پيشرفته متناسب با نيازهاي بخش پيوند اعضا ، تصوير برداري (راديولوژي وسونوگرافي کالر داپلر) اطاقهاي عمل ، بخش مراقبت ويژه ، استريليزاسيون مرکزي ، بخش همو دياليز ودياليز صفاقي ،بخشهاي بستري جهت پيوند کليه ونفرولوژي،پيوند کبد وپيوند مغز استخوان در حال ارائه خدمات درماني ميباشد.در طي مدت کوتاه فعاليت اين مرکز علاوه بر پذيرش هموطنان عزيز ، بیماران نيازمند خدمات از کشورهاي همسايه(آسياي ميانه .عراق) نيز چندين بيمار دراين بيمارستان مورد مداوا قرار گرفته اند.امروزه با توجه به گسترش روز افزون دانش پزشکي وکنترل بيماريهاي واگير وتغيير الگوي بيماريها وافزايش نياز به خدمات تخصصي وفوق تخصصي برنامه توسعه اين مرکز نيز در دستور کار مسئولين بيمارستان ميباشد بگونه اي که امکان ارائه خدمات به کليه متقاضيان داخلي وخارجي فراهم گردد.
 
 
Image
Image

با آرزوي سلامتي وشفاي عاجل براي کليه بيماران