رکورد بالاترین اهدای عضو در فروردین ماه سال جاری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به ثبت رسید

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مسئول واحد فراهم آوری اعضا دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در فروردین ماه سال جاری با وجود تعطیلات نوروزی، تیم پیوند دانشگاه فعالانه بالاترین رکورد اهدای عضو را از ابتدای فعالیت این مرکز تا کنون؛ با 18 مورد اهدا کننده مرگ مغزی به ثبت رساندند.

دکتر ابراهیم خالقی، در گفتگو با وب دا خاطر نشان کرد: در فروردین ماه سال جاری 18 مورد مرگ مغزی کاندیدِ اهدای عضو شدند که از این تعداد 13 مورد از  مشهد و 5 مورد از شهرستان های نیشابور، شیروان، بجنورد و سبزوار بود که این امر موجب نجات و ادامه زندگی 85 بیمار نیازمند به عضو شد.

دکتر خالقی با بیان اینکه انجام سه مورد پیوند قلب در طول یک ماه بی سابقه بود و این نشان از همّت و تلاش تمامی اعضای تیم پیوند دارد تصریح کرد: در فروردین ماه امسال نخستین عمل پیوند همزمان کبد و پانکراس با موفقیت در بیمارستان منتصریه انجام شد.  

وی گفت: پیوند پانکراس در بیمارانی که مبتلا به دیابت تیپ یک هستند و به درمان های معمول پاسخ نمی دهند و دچار عوارض طولانی مدت ناشی از بیماری دیابت شده اند، انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه 2 کلیه و 9 کبد نیز به شیراز ارسال شد تا به بیماران نیازمند پیوند شود، گفت: در ایّام تعطیلات فروردین ماه تیم های جراحی، پرستاری، انتقال عضو و اتاق عمل همکاری بسیار خوبی برای اهدای عضو داشتند تا بتوانیم ضمن کاهش درد و رنج بیماران، در روزهای آغازین سال جدید از نگرانی خانواده ها بکاهیم .